«

»

Print this Įrašas

„Motinos diena“

Motinos diena švenčiama pirmąjį gegužės sekmadienį. Ši šventė lietuviams žinoma dar nuo senų senovės. Šią dieną mamytes sveikina vaikai ir vyrai. Tą dieną jie stengiasi už jas atlikti visus namų ruošos darbus.

O Motinos diena ne šiaip sau švenčiama pavasarį. Taip yra todėl, kad motina tapatinama su žeme, siejama su gyvybės nešėja. Kaip ji išaugina vaikus, taip žemė išaugina derlių.

Nuo senų laikų iki dabar, mamos sąvoka ir funkcijos labai pakito. Senovėje, kaip liaudies dainose dainuojama, motinos valdydavo ūkį, dirbdavo visus namų ruošos darbus, augindavo vaikus. Šiais laikais mamos nėra vien tik namų šeimininkės. Jos dirba darbą, kuris ankstesniais laikais būtų laikomas netgi vyrišku.

Anksčiau motinos išaugindavo keturis, septynis ar net dešimt vaikų! Dabartinė motina išaugina po vieną, du vaikus… Tačiau nepaisant visų skirtumų, visos motinos nuolat jaudinasi dėl savo vaikų. Dar ir dabar patarlėse apie mamas yra sakoma: „Minkštos motinos rankos, bet sunkios jos ašaros“. Tuo jos ir yra motinos.

Lietuvių kalboje ypatingai daug gražių ir meilių žodžių motinai pavadinti. Gal vertėtų ir mums dažniau į mamą kreiptis „mamulyte, mamyčiuke, mamyte, motule, motute“? Šiuos žodžius sutinkame daugybėje lietuvių liaudies dainų… Seniau jie buvo įprastas dalykas rytais sveikinantis su mama, arba pasitinkant ją grįžtančią namo. O dabartiniai lietuviai nebėra tokie sentimentalūs, jie vis rečiau vartoja meilius mažybinius vardus. Galbūt galima apkaltinti jaunimą atšiaurumu, tačiau reikia suprasti, jog keičiasi ne žmogaus jausmai, o tik žodžiai ar darbai, kuriais jie išreiškiami.

Bet nors kartą metuose, per Motinos dieną, pasveikinkime savo mamas meiliu žodžiu, padovanokime gėlę, sukurkime eilėraštį… Ar kaip nors kitaip parodykime dėkingumą, kad mus augina… Bent nedideliais gestais ir ženklais.

Juk kaip bežiūrėtume, žmonija neišnyksta tik dėl jų…

Monika Miniotaitė (jaunųjų žurnalistų studija)

Permanent link to this article: http://www.vmlr.lt/2008/12/04/motinos-diena/