«

»

Print this Įrašas

„Be telefono, kaip be rankų…?!“

Telefonų manija!!!

Kasmet pastebimas vis labiau besąlygišku tampantis žmogaus prisirišimas prie mobiliojo telefono. Kodėl žmonės be mobiliojo jaučiasi kaip be rankų? Kodėl jaučia stresą vos keletui valandų palikus jį namie arba išsikrovus? Kodėl jie mums tokie brangūs ir reikalingi? O mobiliųjų telefonų tinklai konkuruoja tarpusavy, žemindami tarifus, siūlydami vis naujas akcijas, gerindami sąlygas vartotojams bri siekia įtikinti net naktį nesiskirti su savo „geriausiu draugu“ – telefonu.
„Mano gyvenime mobilusis telefonas reiškia tiek pat kiek koks gyvūnėlis, ar mylimos garsenybės nuotrauka. Manau negalėčiau gyventi be jo.“- sako septyntokė Donata. Nors ir sunku garsiai pripažinti, tačiau daugelis žmonių, manau, yra tikrai per daug ir per stipriai prisirišę prie savo mobiliųjų telefonų. Telefonas yra ir turi būti visada šalia. „Savo mobilųjį turiu visada„- sako trylikametė Ernesta. „Jis yra man visas pasaulis, mano gyvenimas„. Rūstūs tėvų žvilgsniai, pamokslai ir net grasinimai atimti telefoną neveikia vaikų, kurie jau negali atsiplėšti nuo šio daikčiuko. 14- metė Ieva sako: „Tėvai pyksta, kad per dažnai jį maigau.“
Didžiosios Britanijos mokslininkai jau yra įrodę, kad žmogus gali būti priklausomas ne tik nuo cigarečių, alkoholio, narkotikų, bet ir nuo mobiliojo telefono. Taip pat visus telefonų šeimininkus pagal mobilaus svarbą jų gyvenime:jie skirsto į  tris tipus:
1. „Kiborgai, marionetės“- jie mano, kad telefonas yra jų kūno dalis, deguonis, be kurio niekaip negalima apsieiti.
2. „P
rotezuotieji“- iš principo jie gali gyventi be šios belaidės susisiekimo priemonės, bet neturėdami jo su savimi jaučia trūkumą, bei diskomfortą.
3. „
Laisvieji“ – jiems telefonas yra paprasčiausia lengvo bendravimo priemonė, kad galėtų susisiekti su žmonėmis, kai to tikrai reikia.
Profesorius Serchijus Čaparas iš Niu Džersio paprašė 220 savo universiteto studentų išjungti mobiliuosius telefonus trims dienoms. Tik trys iš jų sunkiai, bet sulaukė paskirto laiko, kiti neištvėrę telefonus įsijungė daug anksčiau.
Tačiau tikrai ne visi yra priklausomi nuo mobiliųjų telefonų. Vienuolikmetė Violeta teigia, kad jai gyvenime mobilusis telefonas didelės reikšmės neturi: „Galėčiau gyventi be mobiliojo telefono, tik būtų sunku susisiekti. Per dieną mažai juo naudojuosi.“.
Ar tikrai žmonės nebemoka bendrauti gyvai? O gal mobilieji kaip tik padeda bendrauti, susipažinti ir palaikyti ryšius? Į šį klausimą kiekvienas galime atsakyti vis kitaip, tačiau, Ievos nuomone, telefonas jai padeda išreikšti kaip tik tai, ko nedrįsta pasakyti žodžiais.
Nepastebėjote, kad
net toje pačioje laiptinėje gyvenantys draugai susirašinėna žinutėmis. O ar nebūtų idomiau susitikti ir pabendrauti gyvai, juk tada net paveikslėlių išreiškiančių nuotaikas nereikėtų… 
Na…kiek ir kada naudotis savo mobiliuoju spręsti turi kiekvienas asmeniškai, tačiau nereikia pamiršti, kad neverta leisti savo mobiliam telefonui užgožti mūsų minčių ir tikrųjų jausmų…

Gailė Kristinavičiūtė

Permanent link to this article: http://www.vmlr.lt/2008/12/05/be-telefono-kaip-be-rank/