«

»

Print this Įrašas

„Virtualus pasaulis“

Gyvenu kitam pasauly…

Prabundi, pusiau pramerktom akim nušlepsi į virtuvę, įsipili kavos ar arbatos. Rankose laikydamas karšto gėrimo puodelį tipeni į kambarį. Patogiai įsitaisai kėdėje, paspaudi power mygtuką. Pasigirsta pypsėjimas ir burzgimas – dėžė pradeda darbo dieną.

Kompiuteris spyriojasi, bet Tu greitai jį prisijaukini. Įsijungus elektroninį paštą užgriūna lavina belyčių internetinių draugų laiškų. Ką veiki? Nieko. Kaip sekasi? Gerai. Ir t.t., ir pan… Taip pralekia keletas gražių valandėlių… Galiausiai palieki dėžę ramybėje. Bet tik trumpam.

Baisios pasėkmės

Galbūt ir Tu taip pradedi kiekvieną savaitgalio rytą? Vos radęs laisvą minutę „neatidėliotiniems reikalams“ sėdi prie interneto? Ten, tarp nematomų draugų, begalės nuotykių ir aktyvių žaidimų paaugliai praleidžia kur kas daugiau laiko nei gyvai bendraudami, sportuodami ar mokydamiesi. Pasėkmės verčia susimąstyti: vos ne kas antras Lietuvos vaikas turi iškrypusį stuburą, silpną regėjimą, silpną imunitetą. Mokyklose pilna išbalusių vaikų juodais paakiais. Jie eina miegoti 1 – 2 val nakties, kai tėvai nuveja nuo kompiuterio arba šiek tiek paruošia pamokas…

Norint išsiaiškinti interneto įtaką mokslams portale www.apklausa.lt buvo sukurta anketa, į kurią atsakė 175 Lietuvos moksleiviai. Į klausimą „Ar suprastėjo jūsų pažymiai įsigijus kompiuterį?“ 114 apklausos dalyvių (65%) atsakė teigiamai. Ši apklausa padėjo išsiaiškinti, kad informacijos šaltinis – internetas – nėra naudojamas pagal paskirtį, t.y., kaupti žinioms.

Greitai tapo draugu

Turbūt nedaugelis internautų žino, kad kompiuteris buvo sukurtas 1939 m. sudėtingiems fizikų skaičiavimams palengvinti, taigi, toli gražu ne pramogai. Jis buvo toks didelis, kad vargu ar tilptų mūsų butuose. O internetas sukurtas po trisdešimties metų nuo kompiuterio atsiradimo – 1962 m. Tiesa, tada juo galėjo naudotis tik 10 tūkstančių planetos gyventojų.

Žmonės juokauja apie informacinių technologijų išplitimą: anksčiau buvo taip: pasakoji kolegoms anekdotą, visi juokiasi. O dabar siunti anekdotą bendradarbiui, sėdinčiam prie gretimo stalo, ir atgal gauni šypsenėlę.

Nepraėjo nė penkiasdešimtmečio, kaip iš aštunto pasaulio stebuklo internetas virto mūsų kasdienybe. Mažamečiai vaikai jau žaidžia kompiuteriu, nors dar neskaito ir nerašo. Laiko neturintys tėvai tai vertina teigiamai – juk vaikas ramiai žaidžia ir nekelia rūpesčių… Taip vaikai nuo mažens pripranta prie tėvų dėmesio stokos, kurią kompensuoja kompiuteris. Ir dėžė tampa jų geriausiu draugu…

Tiesa, vėliau tėvai susigriebia ir kaip įmanydami stengiasi nuvyti vaikus nuo kompiuterio prie knygų, išgrūsti į kiemą. Kompiuterius rakina kodais. O dabar vaikų prie tam tikrų internetinių puslapių gali neprileisti ir apsauga „Tėvelių džiaugsmas“ arba „Draugiškas internetas“.

„Saugus“ laisvalaikio leidimo būdas

Dauguma paauglių apskritai neįsivaizduoja savo gyvenimo be interneto. Apklausa parodė, kad 7 iš 10 vaikų būtų labai sunku mažinti naudojimosi internetu laiką. 1 iš 10 nepajustų jokio skirtumo. Du sakė norį neturėti galimybių juo naudotis, nes internetas „praryja“ visą laisvalaikį.

Priklausomi nuo interneto vaikai nesiskiria su juo per pamokas, kartais visą naktį pramirksta interneto kavinėse, atėję pas draugus puola prie kompiuterio. Knygos, namų darbai, poilsis gryname ore, pažintys gatvėje, bendravimas su aplinkiniais ištirpsta spalvingame, nuotaikingame, vulgariame, pavojingame internetiniame pasaulyje… Kodėl vaikai į jį pasineria pamiršę tikrąjį gyvenimą? Galbūt dėl to, kad ten jaučiai saugūs. Internete gali virsti kuo tik nori – vis tiek niekas tavęs nemato, negirdi ir nepažįsta. Vis dėlto virtualioje erdvėje niekaip neišreikši jausmų, nematysi žmogaus akių… „Jei ilgai bendrausime nematydami žmogaus veido, tapsime bejausmėmis internetinėmis būtybėmis“, – sakė keturiolikmetė Stefa (Vaidoto pgr.m. – kla).

O kur kableliai?!

Portale www.apklausa.lt mokiniai galėjo pareikšti savo nuomonę apie internetą. Štai keletas visiškai neredaguotų atsakymų:

Jow…intaz rulezzzzz!!!!!!be jo nejgaleceu givent…… (agent 007)

Man netas ish tikro nera tox svarbus kajp kitjiem manjo bendramzhem. Manjau kad prie jo pralejdzhiu visaj nedaug lajko gal tjk penkjes val per djena… (sex-girl)

Chia mano gyvenimas ir namaj,chia ash gimiau ir uzhaugauJ nzn ne ka vejkchiau be neto (virval 16;))

Akivaizdus įrodymas – internete žlunga pati seniausia ir unikaliausia Europos kalba – lietuvių kalba… Nei kablelių, nei kabučių, ką jau kalbėti apie nosines! Daug dažniau ekrane šmėkščioja paauglių keiksmai. Ten jie drąsiai išlieja savo agresiją, nes žino, kad tai neturės jokio atsako. Beje, jei jau prakalbome apie agresyvumą, apkalausos metu moksleiviams taip pat buvo užduotas klausimas „Ar tapote nervingesni įsigiję kompiuterį?“. 97 apklausos dalyviai (55%) atsakė teigiamai.

Riboti žmonės

Kartą paklausiau draugo, apie ką jis svajoja. Apie nieką, sako. Negali būti! Gal apie motociklą, kelionę aplink pasaulį, skrydį į mėnulį?.. „Kam man to reikia, jei aš visą laiką sėdžiu prie kompiuterio?“ , – atsakė…

Kokios svajonės gali lankyti žmogų, kuris du trečdalius dienos praleidžia įbedęs akis į vaizduoklį? Nebent apie naują kompiuterinį žaidimą ar greitesnį internetą. Sakote, internetas plečia akirartį?.. Atsipeikėk, kompiuterio fanatike – Tu praradai vaizduotę!

Smagu grįžti į tikrovę :)

Jei kartais grįžti iš interneto namo, nepamiršk, kad laisvalaikiu dar gali šokti, žaisti krepšinį, lankytis teatre, būti su draugais, važinėtis dviračiu, mokytis užsienio kalbų, skaityti knygas, groti gitara, būti gamtoje… Nors kompiuteris ir internetas – išties gyvenimą palengvinantys išradimai, nereikia pamiršti, kad už lango verda gyvenimas. Be abėjo, mes norime žinoti kas vyksta pasaulyje. Norime atrasti daug įdomybių neišeidami iš namų ir greitai surinkti norimą informaciją. Smagu pabendrauti su australais, prisiunčiaunčiais egzotiškų gamtos vaizdų ir kartu lavinti užsienio kalbų įgudžius. Šaunu, kad galime parsisiųst filmų ir muzikos… Taip, internetas išties puikus išradimas, kol neužvaldo mūsų…

Lina Čėsnaitė (jaunųjų žurnalistų studija)

Permanent link to this article: http://www.vmlr.lt/2008/12/05/virtualus-pasaulis/